ALO - strona główna
W środę, 10 stycznia 2024 r, podczas pierwszej i drugiej lekcji (8.15 – 9.45), odbędzie się wykład dr Urszuli Zemełko – Legenda z XII wieku o namiętnej miłości Tristana i Izoldy. 
W każdym roku organizujemy zajęcia służące wszechstronnemu rozwojowi uczniów, także w dziedzinie humanistyki. Wykład dr Urszuli Zemełko dotyczy średniowiecza – epoki trwającej tysiąc lat, którą często oceniamy stereotypowo, nie rozumiejąc jej złożoności. Zatem rozjaśnijmy mroki średniowiecza, poznając celtycką legendę o miłości, namiętności i cierpieniu. Ukazany w niej obraz ludzkiej psychiki może okazać się zaskakująco nam bliski.
Myślimy także o tegorocznych maturzystach. Tristan i Izolda to tekst literacki, do którego można odwołać się zarówno na maturze pisemnej (może w tym roku temat pracy maturalnej będzie dotyczył miłości), jak i ustnej. Forma wykładu przygotowuje uczniów do studiów, a tworzenie własnej notatki jest doskonałą formą doskonalenia umiejętności słuchania i selekcji informacji.
Na wykład zapraszamy klasy pierwsze (realizujące epokę literacką) i czwarte (maturalne) oraz klasy 2A i 2B. Planujemy powtórzenie wykładu dla pozostałych klas. Prosimy, aby uczniowie notowali najważniejsze tezy wykładu, swoje refleksje dotyczące epoki, literatury oraz bohaterów. To na pewno będzie wyjątkowa edukacja!